Ciąża i poród
Ciąża i poród
- Szczegóły
- Kategoria: Bez kategorii
- Opublikowano: piątek, 25, listopad 2016 08:10
- Super User
- Odsłony: 5227
Ciąża i poród
Rozmnażanie szynszyli nie jest takie proste jak się wielu osobom wydaje ponieważ mogą wystąpić komplikacje. Dlatego ważne jest dobrze zapoznać się z tym tematem. Większość informacji zawartych w tym temacie zostały potwierdzone w praktyce.
OBJAWY CIĄŻY
Samiczka w ciąży inaczej się zachowuje, często zmienia się jej humorek. Nie chce aby ją łapać, jest nietykalska. Na codziennym wybiegu szybko się męczy i nie zawsze ma ochotę biegać (w tym przypadku nie zmuszajcie jej do wyjścia). Szynszylka często leży na boczku. Ma zwiększony apetyt, dużo pije ale także dużo przebiera w jedzeniu ( jest grymaśna). W późniejszym etapie ciąży sutki samicy lekko się zaczerwieniają i zwiększa się brzuszek a około miesiąc przed porodem możemy wyczuć lekkie kopanie maluszków. Oznaką ciąży jest także czop który możemy znaleźć w klatce szynszyli, wiem tylko że jest on biały o długości 1,5cm. Brak czopu nie oznacza, że szynszyla nie jest w ciąży
CIĄŻA
Ciąża u szynszyli trwa około 111 dni. Zazwyczaj dopiero po 60 dniach możemy zaobserwować dziwne zachowanie samiczki, wcześniej ciąża jest prawie niezauważalna. W tym czasie samiczka potrzebuje dużo spokoju, nie wolno jej stresować ani łapać. Szyszka w okresie ciąży powinna jeść dużo witamin, oprócz pasz soczystych może jeść wszystko (Nie ograniczajcie jej jedzenia). Kilka dni przed porodem samicy nie daje się piasku do kąpieli aby nie dopuścić do zakażenia narządów rodnych
PORÓD
Przed porodem samiczka poci się na brzuszku i nosie oraz z pochwy wypływa przeźroczysto-żółtawa ciecz. Niektóre samiczki w czasie oraz po porodzie nie tolerują samca z którym żyły w zgodzie, w takim przypadku trzeba oddzielić samca aby samica w spokoju mogła wydać na świat potomstwo. Gdyby samczyk po porodzie był agresywny dla maluchów też trzeba go oddzielić a jak maluszki podrosną będzie można połączyć rodzinkę. Potomstwo przychodzi na świat najczęściej w godzinach rannych między 5 a 9 i trwa od 30 min do 1 godziny (choć zdarzają się przypadki że przychodzą w noc lub popołudniu). Szynszyla nie buduje gniazda dlatego ważną rzeczą jest aby w klatce (na samym dole) znajdowała się budka lęgowa lub świeże sianko innym razem małe mogłyby się wyziębić ( szynszylka po porodzie najpierw się myje a potem zajmuje się maluchami). Gdy nasza mamusia wie, że nadchodzi ten moment schodzi na sam dół klatki na ściółkę i zaczyna rodzić, szynszyla sama wyciąga małe pomagając sobie łapkami i zębami, po każdym maleństwu pojawia się łożysko ( zazwyczaj samica zjada łożysko). W miocie rodzi się od 1-6 maluchów, średnio 2 maluchy. Nowo narodzony maluszek waży około 30g-70g, jest owłosiony, ma otwarte oczka i posiada 12 ząbków. Tak jak wcześniej mówiłam samicza się myje a potem zajmuje się maluchami. UWAGA!! 12 godzin po porodzie u samicy występuje ruja, nie wolno dopuścić do kolejnego zapłodnienia ponieważ samica może nie przeżyć kolejnej ciąży lub potomstwo może urodzić się chore, z różnymi wadami, najlepiej na około 4 dni oddzielić samca (mniej więcej tyle trwa ruja)Zdarzają się takie przypadki, że samica urodzi na górnej półce, w takim przypadku należy delikatnie ściągnąć samice i maluchy na sam dół klatki aby maluszki nie zrobiły sobie krzywdy.
PO PORODZIE
Szynszyla po porodzie wraca do formy, jest aktywna, je i pije w normalnych ilościach. Samicy nie wolno stresować ponieważ stres może wywołać wstrzymanie laktacji. Nie wolno kąpać w piasku po porodzie, trzeba odczekać około 10 dni. Ważną rzeczą jest także nie zmienianie ściółki przez 10 dni, nawet jak jest brudna. Po 7 dniach małe zaczną podjadać suchy pokarm lecz mleko matki będą pić jeszcze przez około 7 tygodni. Mama sama będzie wychowywać małe, najlepiej jest aby przez pierwsze 2 tygodnie nie dotykać małych. Mówią, że zapach ludzi nie przeszkadza samicy ale może zdarzyć się tak że szyszka przestanie karmić maluchy. A co jeśli od początku odrzuciła maluszki ? Jeśli wasza szyszka ignoruje małe i nie chce się nimi zająć trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, więcej informacji o maluszkach znajdziesz w temacie: Młode szynszyle.